MARKIERTER ORT – MIEJSCE NAZNACZONE
Norymberga 2011

Po krakowskiej polsko-niemieckiej wystawie MIEJSCE NAZNACZONE, która miała miejsce w maju 2010 roku, w magazynach kolejowych z początku XX wieku przy ulicy Kamiennej 8, przyszedł czas na niemiecką edycję tego projektu. Inicjatywa polsko-niemieckich artystycznych spotkań ma już za sobą 6 lat wspólnych doświadczeń – wystaw i działań artystycznych. Idea ta coraz bardziej się umacnia, czego wyrazem jest powołanie w Niemczech przez artystów, przyjaciół i pasjonatów tej inicjatywy – stowarzyszenia KulturTransporter. Organizatorzy krakowskiej wystawy – Jakub Najbart i Piotr Korzeniowski, zostali również tzw. zagranicznymi reprezentantami tej organizacji. Stowarzyszenie KulturTransporter ma na celu budowanie i umacnianie realnej wymiany kulturalnej między Krakowem i Norymbergą, Polską i Niemcami poprzez wystawy i projekty artystyczne, ale również przez szersze wspólne inicjatywy realizujące na poziomie artystycznym ideę zjednoczonej Europy.

W poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do wystawy „MIEJSCE NAZNACZONE” w Norymberdze, znaleźliśmy odpowiednią lokalizację i współpartnera – jest to ZENTRIFUGE auf AEGPo długich spektakularnych i dramatycznych demonstracjach i strajkach w roku 2007 zamknięto produkcjęurządzeń elektrycznych na terenie zakładów AEG w Norymberdze. Dzisiaj mieszczą się tu różnego rodzaju Instytucje, placówki kulturalne i atelier dla artystów. Jedną z takich placówek zajmujących się sztuką, komunikacją i kulturą jest ZENTRIFUGE auf AEG – dla naszych celów idealny partner.

W ten sposób 25 czerwca 2011 została otwarta duża wystawa sztuki współczesnej, w której wzięło udział blisko 30 artystów z Polski i z Niemiec. Pokaz w Norymberdze reprezentował duży pluralizm artystyczny uzewnętrzniający się poprzez twórczą różnorodność  w podejściu do materii, treści i motywu. Artyści „oznaczyli” to miejsce nie tylko obrazami i rzeźbami w ciekawych aranżacjach, ale również instalacjami, obiektami, czy animacją video. 

Na wernisażu również przestrzeń słyszalna została „zaanektowana” za sprawą instrumentalnej, muzycznej instalacji wykonanej przez grupę Agressiva 69. Natomiast trwałym akcentem po tej wystawie, który pozostanie jako ślad MIEJSCA NAZNACZONEGO w Norymberdze jest mural Kamila Kuzko zrealizowany na ścianie przed wejściem do hali wystawowej.

Pełna galeria fotografii dokumentująca projekt MARKIERTER ORT – MIEJSCE NAZNACZONE w Norymberdze. Druga dokumentacja całego projektu zarówno w odsłonie krakowskiej i norymberskiej jest dostępna w galerii osobnej strony internetowej projektu.

Wystawa trwała od 25.06 do 31.07.2011 roku.

Dokumentacja filmowa MARKIERTER ORT – MIEJSCE NAZNACZONE cz.1 w Norymberdze 2011 rok:

Dokumentacja filmowa MARKIERTER ORT – MIEJSCE NAZNACZONE cz. 2 w Norymberdze 2011 rok: