OPIS 

W ramach projektu IDENTITY w maju 2012 roku, w magazynach dawnego Dworca Towarowego z początków XX wieku, o pow. około 1000 m2, przy ul. Kamiennej 8 w Krakowie, odbyła duża międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej. Wystawa była prezentacją około 150 prac z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografii, video i instalacji, 41 artystów z Polski i Niemiec. Wystawa odbyła się w dniach od 18 maja do 3 czerwca 2012 roku. Podczas wernisażu wystawy odbył się performance muzyczny o charakterze eksperymentalnym polskiego zespołu Agressiva 69 oraz niemieckiego zespołu Scatology (Drezno), oraz performance teatralny Łukasza Błażejewskiego. Wystawie towarzyszył stu stronicowy katalog wydany w twardej oprawie. W projekcie artystycznym wzięli udział następujący artyści:

Uczestnicy z Polski:

Agressiva 69 (grupa muzyczna), Zbigniew BajekAndrzej BednarczykGrzegorz BieniasŁukasz BłażejewskiRafał BorczJanusz JanczyEwa JuszkiewiczPiotr KorzeniowskiKamil KuzkoDariusz MilczarekJakub NajbartPrzemysław PintalTomasz SiwińskiWitold StelmachniewiczPiotr StochlaMichał StonawskiGrzegorz SztwiertniaMarek SzymańskiTiutia PutiaMariola Wawrzusiak.

Uczestnicy z Niemiec:

Ulrike BeckmannAnnette BlocherAlexandra BӧhmLaurentiu FellerAxel GerckeHanns HerpichFranz JanetzkoHelmut KirschUrsula KreutzLutz KruteinEdgar KucharzewskiOno LudwigJanusz RadtkeJürgen RosnerChristian RuckdeschelUllrika Eller-RüterScatology (grupa muzyczna), Detlef SchweigerFredder WanothHeike Wurthmann.

Organizatorami projektu artystycznego i wystawy byli Fundacja Transporter Kultury oraz niemieckie Stowarzyszenie KulturTransporter. Partnerami projektu byli Konsulat Generalny Niemiec w KrakowieDom Norymberski w Krakowieoraz Fundacja Współpracy Polsko-NiemieckiejProjekt wsparli finansowo Miasto NorymbergaGmina Miejska Krakóworaz sponsorzy – HS-SOLID oraz Town & Country HAUSProjektowii wystawie towarzyszył 100 stronicowy katalog wydany w twardej oprawie.

Galeria zdjęćz otwarcia wystawy oraz dokumentacja projektu IDENTITY Kraków 2012.
Projekt i wystawa były popularyzowane za pomocą różnych instytucji i mediów – tu prezentujemy ślady medialne tego wydarzenia.
12 czerwca 2012 roku został zarejestrowany i wyemitowany w berlińskiej telewizji wywiad z organizatorami międzynarodowego projektu IDENTITY 2012. Materiał pokazany przez tv.berlin był swego rodzaju berlińskim suplementem wystawy IDENTITY.

IDEA

Identyfikacja jest formą podstawową w procesie kształtowania tożsamości – zarówno tej zbiorowej jak i indywidualnej. Identyfikujemy się z miejscem, z przestrzenią, ze społecznością, z określonymi emocjami, sposobem bycia, wartościami duchowymi i materialnymi, itd. To w gruncie rzeczy pierwotny gest samookreślenia, wyznaczenia przestrzeni w jakiś sposób ważnej i znaczącej dla dalszej drogi rozwoju jednostki, społeczności, czy narodu. Identyfikacja orientuje i umiejscawia wiele aspektów składających się na system wartości mający kluczowe znaczenie w codziennych relacjach człowieka ze światem, z tym, co odległe i z tym, co bliskie. Świadome bycie domaga się identyfikacji, czyli określenia. Nie było by mowy o wyrażaniu wartości w sztuce, gdyby nie pierwotne, wewnętrzne samookreślenie. 

Pomimo naszych różnic wynikających z indywidualnych doświadczeń i osobowych tożsamości, tworzymy europejskie społeczeństwo, które jest bogate w historię i otwarte dla różnorodności. Ludzie w zjednoczonej Europie mają możliwości wspólnego funkcjonowania zachowując swoją tożsamość. Różnorodność ma twórczy i rozwojowy potencjał. Identyfikacja z określoną przestrzenią kulturową jest istotną częścią aktywności twórczej artystów. 

Te idee były podstawą projektu artystycznego IDENTITY.