OPIS 

W ramach projektu „BETRETEN VERBOTEN?” we wrześniu 2013 roku, odbyła się już czwarta międzynarodowa wystawa organizowana przez partnerskie niemieckie Stowarzyszenie KulturTransporter oraz naszą Fundację Transporter Kultury. W historii wspólnych działań była to największa z dotychczasowych prezentacja sztuki współczesnej ponad 50 artystów z Polski i z Niemiec. Twórcy przedstawili publiczności ponad 150 prac z zakresu malarstwa, rzeźby, obiektu, fotografii, video, instalacji i performance. Sporo tych wypowiedzi artystycznych było skomponowanych i przygotowanych specjalnie na okoliczność tej wystawy. Miejscem prezentacji twórczych działań w ramach projektu „BETRETEN VERBOTEN?”, były hale i pomieszczenia dawnego domu wysyłkowego firmy Quelle w Norymberdze . Zespół budynków nieistniejącej już firmy „Quelle” jest dzisiaj zabytkiem architektury przemysłowej i stanowi cześć najnowszej niemieckiej historii.

Wystawa trwała od 4 września do 6 października 2013 roku. Wystawie towarzyszył 123 stronicowy katalog wydany w twardej oprawie. Podczas wernisażu zaplanowanego na kilka godzin, oprócz oficjalnego otwarcia wystawy odbył się performance muzyczny o eksperymentalnym charakterze niemieckiej grupy SARDH (Drezno), performance teatralny polskiego duetu Lady Maga & Prince Negatif (Kraków), mini recital muzyczny niemieckiego zespołu „Lady and Tramps”(Petra Gruhl, Dirk Dikhoff, Martin Lehnerer, Bernd Ascherl, Michael Ertl), muzyczny performance krakowskiego zespołu AGRESSIVA 69 , oraz mini koncert niemieckiej formacji Material Klang (Helmut Kirsch i Tim Hufnagel). Ponadto w projekcie i wystawie „BETRETEN VERBOTEN?” wzięli udział następujący artyści wizualni:

Uczestnicy z Polski:

Zbigniew BajekAndrzej BednarczykGrzegorz Bienias,
Łukasz BłażejewskiRafał Borcz,Martyna BorowieckaBartosz CzarneckiJanusz JanczyEwa JuszkiewiczPiotr KorzeniowskiKamil KuzkoDariusz MilczarekJakub NajbartPrzemek PintalTiutia Putia,
Paulina SemkowiczTomasz SiwińskiJustyna Smoleń,
Witold StelmachniewiczMichał StonawskiGrzegorz Sztwiertnia
Marek SzymańskiMariola Wawrzusiak.

Uczestnicy z Niemiec:

Ulrike BeckmannAnnette BlocherAlexandra BöhmUlrika Eller-RüterAxel GerckeHans HerpichFranz U. JanetzkoHelmut Kirsch,
Daniel KissLutz KruteinEdgar KucharzewskiOno Ludwig,
Janusz RadtkeJürgen RosnerChristian RuckdeschelDetlef SchweigerAnnette VoigtFreder WanothHeike Wurthmann

Prezentujemy pełną galerię fotografii dokumentującą projekt i wystawę BETRETEN VERBOTEN? / wstęp wzbroniony?” w Norymberdze, oraz filmową dokumentację autorstwa Pawła Korzeniowskiego

IDEA

Betreten verboten ? / wstęp wzbroniony ? – wskazuje na niebezpieczeństwo, własne ryzyko i odpowiedzialność, na skażony historycznie teren. Mimo naszej różnorodności, wynikającej z nowych indywidualnych skłonności  i doświadczeń tworzymy europejską wspólnotę, która to jest bogata w historię i otwarta na inność. Ludzie w zjednoczonej Europie mają możliwość do wspólnych działań bez utraty swojej tożsamości. Różnorodność jest twórczym i odkrywczym potencjałem. Identifikacja z jakąś określoną przestrzenią kulturalną jest istotną częścią aktywności kulturowej.Te idee tworzą podstawę aktualnej działalności twórczej.

Dotychczas zaobserwowane wzajemne obawy i z tym związane nieporozumienia, a nawet powściągliwości w kontaktach, nabierają innych nowych cech, w kierunku kulturalnej wielobarwności i życiowego europejskiego porozumienia. Można to też inaczej mniej patetycznie powiedzieć – Europa jest „od dołu” odbudowywana, o czym mówią nasze dotychczasowe wspólne projekty sztuki.

Betreten verboten ? / wstęp wzbroniony ? – jest też ironicznym przełamaniem. Nie tylko w sztuce jest konieczne przekraczanie granic i ryzykowne kroki – tylko wówczas zyskamy nowe doświadczenia i nowe punkty widzenia. 

„Pomyśl o niebezpieczeństwie, w którym się znajdziesz jak zwątpisz w swój własny punkt widzenia, a może go zmienisz !”