W ramach projektu artystycznego „FADING MEMORY – Vom Schwinden der Erinnerung – O zanikaniu wspomnień”, we wrześniu 2015, w Weissenohe pod Norymbergą w Niemczech odbyła się już szósta międzynarodowa wystawa zbiorowa sztuki współczesnej z udziałem artystów z Polski, z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Wystawa odbyła się w pomieszczeniach przyklasztornego browaru Klosterbrauerei Weissenohe (Klosterstrasse 20, 91367 Weissenohe). Organizatorem wystawy byli Fundacja Transporter Kultury oraz partnerskie, niemieckie stowarzyszenie Kunstraum Weissenohe.

W wystawie wzięli udział:

Georg Baier (DE), Zbigniew Bajek (PL), Ulrike Beckmann (DE), Andrzej Bednarczyk (PL), Daniel Brikmann (DE), Łukasz Błażejewski (PL), Miro Brada (GB), Bartosz Czarnecki (PL), Ulrika Eller-Rüter (DE), Hermine Gold (DE), Susann-Maria Hempel (DE), Piotr Korzeniowski (PL), Lutz Krutein (DE), Kamil Kuzko (PL), Darek Milczarek (PL), Jakub Najbart (PL), Tilman Oehler (DE), Thomas Oram (GB), Jan Podgórski (PL), Janusz Radtke (DE), Jürgen Rosner (DE), Detlef Schweiger (DE), Justyna Smoleń (PL), Michał Sroka (PL), Witold Stelmachniewicz (PL), Michał Stonawski (PL), Jan Tutaj (PL), Christian Vittinghoff (DE), Heike Wurthmann (DE).

Otwarciu wystawy towarzyszył PERFORMANCE w wykonaniu Łukasza Błażejewskiego i Jarka Widucha.

Motywem wystawy i projektu artystycznego był aspekt utraty informacji, wspomnień, uczuć, wrażeń przechowywanych w pamięci – tej indywidualnej i tej zbiorowej. Temat wystawy dotyczył również historycznych i aktualnych nośników pamięci, ich roli i funkcji w kształtowaniu tożsamości indywidualnej i kulturowej, w kształtowaniu postaw. Wystawa to również próba refleksji o indywidualnej i społecznej tożsamości oraz o kulturze postrzeganej w kontekście uzależnienia od mediów, ich zdolności przechowywania i udostępniania informacji… Motyw ten był podejmowany przez zaproszonych artystów w różnej formie i w różnych dyscyplinach artystycznej wypowiedzi.

O wystawie i projekcie artystycznym ukazał się bardzo pozytywny artykuł w dzienniku „Nurnberger Nachrichten” w dodatku NORDBAYERISCHE NACHRICHTEN. Na naszej stronie internetowej znajduje się pełna dokumentacja fotograficzna z przygotowań, otwarcia i samej wystawy FADING MEMORY w zakładce >> Weissenohe 2015 <<

Partnerami w realizacji tego projektu artystycznego i wystawy byli: Klosterbrauerei Weissenohe oraz Akdemia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.Na stronie partnerskiego stowarzyszenia niemieckiego Kunstraum Weissenohe również znajduje się galeria z pełną dokumentacją fotograficzną projektu wykonaną przez Janusza Radtke obejmującą WERNISAŻ oraz dokumentację PRAC UCZESTNIKÓW.

Wystawie towarzyszyła >> publikacja << w twardej oprawie, dokumentująca sylwetki artystów i prace prezentowane na wystawie, a wydana dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.