Fundacja Transporter Kultury

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Projekty Fundacji

REST-ART-WORK Kraków 2014

Email Drukuj

REST-ART-WORK
Kraków 2014

REST-ART-WORK poster

W ramach projektu artystycznego REST-ART-WORK w maju i czerwcu 2014 roku, w Krakowie odbyła się już piąta międzynarodowa wystawa, która dodatkowo była wydarzeniem uświetniającym obchody 35 rocznicy współpracy dwóch partnerskich miast Krakowa i Norymbergi. Organizatorami tego projektu artystycznego i wystawy byli - Fundacja Transporter Kultury z Krakowa, partnerskie niemieckie Stowarzyszenie KulturTransporter oraz Dom Norymberski w Krakowie. Ta kolejna wystawa w ramach współpracy z naszymi partnerami była szczególnym wydarzeniem i największą z dotychczasowych prezentacji sztuki współczesnej z udziałem niemal 60 artystów z Polski i z Niemiec. Wystawie i projektowi towarzyszyła niezależna strona internetowa restartwork.pl (obecnie nieaktualna).

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Projekt był również objęty patronatem takich instytucji jak: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Uczestnicy z POLSKI:

Grupa AGRESSIVA 69 (Tomasz Grochola, Jacek Tokarczyk, Robert Tuta), Bogusław Bachorczyk, Zbigniew Bajek, Andrzej Bednarczyk, Grzegorz Bienias, Łukasz Błażejewski, Rafał Borcz, Bartosz Czarnecki, Iwona Demko, Artur Kapturski, Wojciech Kopeć, Piotr Korzeniowski, Kamil Kuzko, Dariusz Milczarek, Michał Misiak, Jakub Najbart, Jan Podgórski, Justyna Smoleń, Michał Sroka, Witold Stelmachniewicz, Piotr Stochla, Michał Stonawski, Grzegorz Sztwiertnia, Robert Szczypkowski, Marek Szymański, Tiutia Putia, Jan Tutaj, Mariola Wawrzusiak, Grzegorz Wnęk.

Uczestnicy z NIEMIEC:

Winfried BaumannUlrike BeckmannAlexandra BöhmAxel Gercke, Renate GehrckeHans Herpich, Hubertus HessLutz Krutein, Edgar Kucharzewski, Barbara Lidfors, Katarzyna Prusik-Lutz i Olaf Prusik-Lutz, Thomas May, Janusz RadtkeJürgen RosnerChristian Ruckdeschel, grupa Schimmy Yaw, Peter Schmidt, Julia Schröder PirkoUlrika Eller-Rüter, Detlef Schweiger, Heike Wurthmann, Paul Heinrich Nodnagel, Julian Vogel.  

Twórcy i zaproszeni artyści zaprezentowali prace z zakresu malarstwa, malarstwa monumentalnego (murale), rzeźby, obiektu, fotografii, sztuki video, instalacji performance oraz obyły się dwa koncerty muzyczne zespołów z Krakowa (AGRESSIVA 69) i z Norymbergi (SCHIMMY YAW). Większość dzieł i wypowiedzi artystycznych powstało i zostało skomponowanych specjalnie na okoliczność tego projektu artystycznego.

REST-ART-WORK mural
REST-ART-WORK otwarcie


Wystawa odbyła się w dawnej Hali Elektrowni Miejskiej w Krakowie przy ul. Wawrzyńca 19

Wernisaż międzynarodowego projektu artystycznego REST-ART-WORK odbył się 16 maja 2014 i było to wielowątkowe wydarzenie o rozbudowanym programie, które trwało od godz. 19:00 do 22:00. Wystawę otwierali przedstawiciele władz miasta Krakowa i Norymbergi, Domu Norymberskiego w Krakowie, naszej Fundacji Transporter Kultury oraz partnerskiego, niemieckiego Stowarzyszenia KulturTransporter. Z pośród władz miasta Krakowa uroczystość uświetniła miedzy innymi Pani Magdalena Sroka, Wiceprezydent ds. Kultury i Promocji Miasta Krakowa. Oprócz oficjalnego otwarcia wystawy z udziałem ponad 50 artystów, odbył się również performance Prince Negatif oraz koncerty dwóch grup muzycznych - AGRESSIVA 69 z Polski, oraz SCHIMMY YAW z Norymbergi.

O projekcie REST-ART-WORK powstał profesjonalnie zrealizowany film. Jest to materiał, który z jednaj strony oddaje klimat i charakter tego wydarzenia, z drugiej strony jest autonomicznym dziełem filmowym zrealizowanym przez zawodowców współpracujących z firmą RGB-FILM.

REST - ART - WORK from rgb on Vimeo.


REST-ART-WORK otwarcie
REST-ART-WORK otwarciePełna dokumentacja fotograficzna z otwarcia wystawy w galerii:
>> otwarcie wystawy REST-ART-WORK << 

Dokument video z otwarcia wystawy REST-ART-WORK autorstwa Pawła Korzeniowskiego:


W ramach międzynarodowego projektu artystycznego REST-ART-WORK, na fasadzie dawnej hali elektrowni miejskiej przy ul. Wawrzyńca 19 w Krakowie powstał unikatowy
MURAL. Zrealizowało go 11 artystów według autorskich projektów. Całość prac podczas realizacji muralu koordynował Kamil Kuzko. Mural w 2015 roku znalazł się na trasie KRAKOWSKIEGO SZLAKU STREET ARTU ( 19 pozycja ).

REST-ART-WORK muralREST-ART-WORK katalogWystawie i projektowi REST-ART-WORK towarzyszył katalog wydany w twardej oprawie. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza część prezentuje we wstępie historię dotychczasowych wspólnych międzynarodowych projektów, na kolejnych stronach przedstawione są sylwetki biorących udział w projekcie artystów wraz z reprodukcjami prac przygotowanych do wystawy, bądź projektami koncepcyjnymi realizacji które powstały podczas przygotowania wystawy. Druga część zawiera dokumentację prac i działań artystycznych powstałych bezpośrednio podczas przygotowania projektu oraz fotografie z wernisażu, koncertów i performance jakie towarzyszyły otwarciu.

>> REST-ART-WORK / katalog / część 1 <<

>> REST-ART-WORK / katalog / część 2 <<